15.8 C
Kaunas
Šeštadienis, balandžio 27

Ši žuvis – dievinama Andalūzijoje, ją atranda ir lietuviai: kaip paruošti juodąją kondriją, kad ją su malonumu kirstų visa šeima

Ar jau skaitėte?

Ieškote švelnaus skonio baltos, riebios žuvies, kurią paruošti – vieni juokai, o mėsoje beveik nebūtų kaulų? Laikas išbandyti juodąją kongriją. Tai – vis dažnesnis svečias lietuvių virtuvėje, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Jeigu dar nežinote, kaip paruošti šią nebrangią ir gardžią žuvį, verta žvilgtelti į bene didžiausius jos gerbėjus Europoje – ispanus iš Andalūzijos regiono.

- Reklama -

„Nors lietuviams žuvis dažniausiai reiškia lašišą arba karpį, jau ne vienerius metus iš eilės stebime tendenciją ieškoti naujų skonių. Pirkėjai noriai leidžiasi eksperimentų keliu ir išbando dar neragautas žuvies rūšis bei jūrų gėrybes. Matydami tokį poreikį, vis pristatome mėnesio laimikį, kurio paprastai nuolat prekyboje nebūna, ir jo pasiūlome išmėginti už specialią kainą. Statistika rodo, kad jau pirmosiomis mėnesio dienomis ji susilaukia didelio pirkėjų dėmesio“, – sako V. Budrienė.

Žuvis.

Tęsiant šią lankytojų pamėgtą tradiciją, rugsėjo mėnesio laimikiu išrinkta juodoji kongrija. Už ne visiems girdėto pavadinimo slypi paprastai pagaminama, malonaus skonio ir beveik bekaulė žuvis. Ir vardas lai neapgauna – kongrijos mėsa yra balta ir puri, todėl paprastai patinka net ir vaikams.

Mažai kaulų – ne vienintelis pliusas

Jeigu reikėtų juodosios kongrijos savybes nupasakoti jos neragavusiems, „Iki“ mėsos technologas Gintaras Bičkovas šią žuvį palygintų su jūros lydeka ar menke, kurias savo tekstūra ir skoniu primena iškepta kongrija.

„Išvaizda juodoji kongrija gali priminti ungurį, šios rūšies atstovai užauga iki pusantro metro ilgio ir 25 kg svorio. Ši žuvis gyvena jūros gelmėse, kelių šimtų metrų gylyje ir labiausiai paplitusi pietiniuose vandenyse – prie Australijos, Čilės, Brazilijos, Argentinos, Naujosios Zelandijos krantų, kur kongrija laikoma delikatesu.

- Reklama -

Viena iš labiausiai vertinamų šios žuvies savybių yra ta, kad ji turi labai mažai kaulų. Be to, jos mėsa yra švelni, skani ir turi šiek tiek rožinio atspalvio, todėl kongrijos filė yra puiki žuvis mažiesiems valgytojams.

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  „Iki“ konditeris prancūzas Th. Lauvray atskleidžia kelią į lietuvių širdis – šių ingredientų nerasite jokiame deserte

Be to, kaip pažymi G. Bičkovas, šią žuvį labai lengva paruošti, ir tą galima daryti įvairiai: kepti keptuvėje ar orkaitėje, ant grotelių, gruzdinti, troškinti ar virti garuose. Dar vienas jos pliusas – kongrijoje beveik nėra riebalų ar angliavandenių, o prie privalumų reikia pridėti ir didelį kiekį baltymų.

Būtent ši žuvies rūšis yra itin išpopuliarėjusi Ispanijos regiono Andalūzijos virtuvėje, nors likusioje šalies dalyje nėra itin dažnai sutinkama. Andalūzijos šefai kondriją kepa, iš jos ruošia troškinius, nors reikia pripažinti, kad tipiškiausia ją ruošti keptą su česnaku ir petražolėmis bei trupučiu ajoli padažo.

Pigus receptas vos iš kelių ingredientų – kepta kongrija su ajoli padažu

Prie kongrijų dera ryžiai, įvairios keptos, troškintos ar garuose virtos daržovės, žalumynai, tačiau ispanai ypač mėgsta ją derinti su ajoli padažu. Dar geriau – namų gamybos.

„Ajoli padažas – tai klasika, kuriai reikia vos 20 minučių ir visai paprastų, lietuvių virtuvėje dažnai naudojamų ingredientų. Jį galima gaminti ir su majonezu, tačiau ieškant sveikesnio varianto, pakanka apsiriboti tik kiaušiniu ir tradiciniais priedais – aliejumi, česnaku, citrina bei druska“, – sako „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

Reikės: atitirpintų skrostų juodųjų kongrijų, 1 česnako skiltelės, druskos, 1 citrinos sulčių, 1 šaukšto šviežių smulkintų petražolių, miltų, aliejaus.

Padažui: 1 kiaušinio, 1 česnako skiltelė, ½ puodelio alyvuogių aliejaus, 1 šviežiai spaustos citrinos sulčių, druskos.

Pirmiausia supjaustykite žuvį mažesniais gabalėliais ir pamarinuokite. Smulkiai sukapokite skiltelę česnako, sudėkite druską, petražoles ir vienos citrinos sultis. Užpilkite marinatu žuvį ir palikite maždaug porai valandų pastovėti.

„Per tą laiką pasigaminkite padažą. Į maišytuvo indą įmuškite kiaušinį, sudėkite išspaustą česnaką ir maždaug ¼ puodelio aliejaus. Gerai maišykite, kol ingredientai susijungs. Tuomet labai palengva pilkite likusį aliejų ir nesustokite maišyti. Po kurio laiko padažas pradės tirštėti, ir kuo daugiau aliejaus įpilsite, tuo tirštesnis jis taps. Kai busite patenkinti jo konsistencija, įmaišykite išspaustą citriną ir žiupsnelį druskos. Išmaišykite ir paragaukite. Jei reikia, įpilkite daugiau citrinos sulčių arba druskos“, – pasakoja G. Urbonavičiūtė.

Taip pat skaitykite:  Šventiniai patiekalai šiemet – tokie pat sotūs, bet sveikesni

Kai padažas jau paruoštas, o žuvis pasimarinavusi, telieka ją iškepti. Žuvies gabalėlius gerai nusausinkite, apvoliokite miltuose ir apkepkite keptuvėje su aliejumi.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

- Advertisement -
spot_img