Plungės rajonas: tonos elektronikos atliekų iškeista į 11,4 tūkst. litrų pigesnių degalų

0
214

elektronines-atliekosPraėjusiais metais Plungės miesto ir rajono gyventojai, saugiai ir pagal įstatymus atsikratydami elektronikos atliekomis, galėjo penktadaliu žemesne kaina įsipilti degalų. Tokią galimybę gyventojams pasiūlė degalinių tinklas „Milda“, suteikęs 20 euro ct nuolaidą už degalų litrą kiekvienam, pristačiusiam 1 ar daugiau vienetų buitinės elektronikos atliekų į degalinėse įrengtus specialius konteinerius. Iniciatyvos, kuri įgyvendinama kartu su Elektronikos platintojų asociacija (EPA), metu iš viso į Plungėje esančią „Milda“ degalinę per praėjusius metus pristatyta beveik 17 t elektronikos atliekų. Už jas gyventojai įsipylė 11361 l degalų su nuolaida.

Žemaitijoje veikiančio tinklo degalinėse surinkta 126,5 t elektronikos atliekų. Už jas gyventojams parduota 102,4 tūkst. l gerokai pigesnių degalų. Iš viso suteikta nuolaidų už 720 eurų.

„Praėję metai buvo pirmieji, kai savo klientams pasiūlėme galimybę patogiai atsikratyti elektronikos atliekomis ir tuo pačiu sutaupyti pilantis degalus. Esame labai patenkinti rezultatu ir surinktu atliekų kiekiu, todėl nusprendėme šią akciją tęsti ir šiemet. Kur nors pamiškėje numestas televizorius ar šaldytuvas gali padaryti milžiniškos žalos gamtai, taip pat ir žmonių sveikatai“, – sako degalinių tinklą valdančios įmonės „Milda“ direktorius Vidas Rimkus.

Anot V. Rimkaus anksčiau, kol degalinėse dar nebuvo įrengti konteineriai, pasitaikydavo, kad darbuotojai netoliese rasdavo išmestų sulūžusių televizorių ar kitokių prietaisų. Direktoriaus teigimu, su darbuotojais svarstant, ką su tokiomis atliekomis daryti, ir kilo idėja įrengti atliekų saugojimo konteinerius. Juos degalinėse įrengė EPA, kuri rūpinasi tolimesniu atliekų likimu.

Į degalinės atliekų surinkimo konteinerį Plungės rajono gyventojai pernai daugiausiai pristatė televizorių, kurių surinkta net 8,3 t, ir stambių šaldymo prietaisų. Jų per metus sunešta daugiau nei 3 tonos. Kiek mažiau nei 3 t surinkta stambių namų apyvokos prietaisų.

Nebenaudojami televizoriai pernai sudarė beveik pusę visų į tinklo degalines pristatytų atliekų. Iš viso jų surinkta 54,7 t. Saugojimui ir tolimesniam utilizavimui į degalines taip pat atvežta 24,7 t naudojimui netinkamų stambių šaldymo priemonių, 21,8 t stambių namų apyvokos prietaisų, 9,3 t smulkių namų apyvokos prietaisų, 1,8 t monitorių, 0,2 t kitos IT ir telekomunikacijų įrangos bei jos dalių.

Aktyviausiai elektronikos atliekomis buvo atsikratoma liepos mėnesį, per kurį visose degalinėse surinkta 19,4 t nebenaudojamų prietaisų. Plungės rajono gyventojai labiausiai švarinosi rugsėjo mėnesį, kuomet pristatė 22 proc. visų 2015 m. šiame rajone surinktų elektronikos atliekų.

„Rūpintis aplinka, deramu nebenaudojamų prietaisų tvarkymu yra kiekvieno gyventojo pareiga. Primename, kad elektronikos atliekos negali būti išmetamos kartu su kitomis buitinėmis atliekomis, o juo labiau paliekamos kur nors gamtoje. Jos turi būti pristatomos į specialias surinkimo vietas. Kur yra artimiausia tokia vieta, gyventojai gali pasitikrinti asociacijos EPA interneto svetainėje“, – sako asociacijos EPA direktorius Linas Ivanauskas.

Anot L. Ivanausko, labai svarbu, kad į švarios ir saugios aplinkos užtikrinimą įsitrauktų pačios bendruomenės, todėl tokios verslo iniciatyvos, kurios skatina gyventojus būti sąmoningesniais yra tikrai reikšmingos.

Įsipilti iki 30 l bet kurios rūšies degalų su 0,20 euro nuolaida „Milda“ degalinėse gyventojai gali pristatę į jas 1 vnt. stambesnių elektronikos atliekų (šaldytuvų, skalbimo mašinų, indaplovių ar pan.), 2 vnt. smulkesnių elektronikos prietaisų (televizorių, mikrobangų krosnelių, dulkių siurblių ir pan.) arba ne mažiau nei 40 kg neveikiančių elektronikos priemonių, kurių pilną sąrašą galima rasti degalinėse arba www.milda.lt.

UAB „Milda“ priklauso 16 degalinių, kurios veikia Raseiniuose, Jurbarke, Kelmėje, Kretingoje, Šilalėje, Šilutėje, Pagėgiuose, Telšiuose, Tauragėje ir Prienų raj. 1991 m. įkurtoje įmonėje dirba 173 darbuotojai. Įmonės pagrindinė veikla – mažmeninė bei didmeninė prekyba automobiliniais degalais, suskystintomis automobilinėmis ir buitinėmis dujomis, dyzelinu žemės ūkiui ir žuvininkystei bei krosniniu kuru. Visose degalinėse veikia parduotuvės. Tam tikrose degalinėse ir parduotuvėje įmonė prekiauja tepalais ir alyvomis, taip pat teikia tepalų ir alyvų keitimo paslaugas.

Asociacija EPA – elektros ir elektroninės įrangos bei baterijų ir akumuliatorių gamintojų ir importuotojų įsteigta organizacija. Pagrindinis organizacijos tikslas – vykdyti ES ir LR teisės aktuose numatytas savo narių atliekų tvarkymo prievoles. Nuo 2006 m. asociacija organizuoja elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymą, o nuo 2009 metų pabaigos – baterijų ir akumuliatorių atliekų tvarkymą. EPA narių skaičius nuolat auga, šiuo metu asociacija jų vienija apie 300.