4 C
Kaunas
Penktadienis, balandžio 19

Nemažiau svarbus pavasario darbas – vejos atnaujinimas

Ar jau skaitėte?

Graži ir išpuoselėta veja – tikra sklypo puošmena. Tokia veja turėtų būti lygi, suformuota iš specialių žolių vejai, be piktžolių, gražios tolygios žalios spalvos. Tinkamai prižiūrint veja tokia būti gali 10–15 metų, tačiau, jei rudenį veja liko nesutvarkyta, buvo palikti nupjautos žolės likučiai arba nesugrėbti medžių lapai ir nenupurkšta fungicidais, pavasarį nutirpus sniegui galime išvysti ne tą vaizdą, kurio tikėjomės. Taigi, kaip pavasarį atnaujinti veją, pataria „Nojaus sėklos“.

- Reklama -

Žiemos palikimas – sniego pelėsis

Pasibaigus labai žvarbiai arba labai drėgnai žiemai, kokios paskutiniu metu ir vyrauja Lietuvoje, matomi baltomis apnašomis padengti vejos plotai, tai – vadinamasis sniego pelėsis – pagrindinė vejos liga. Vienintelis būdas jį panaikinti – pašalinti net ir mažiausiai pažeistus vejos plotus, nes sniego pelėsis yra linkęs plisti. Pašalinus pažeistus plotus turite išpurenti žemą ir nedelsiant atsėti veją, kol nespėjo išdygti piktžolės, nes tada turėsite dar daugiau vargo. Atsėjant nedidelius plotus geriausia naudoti tokios pačios rūšies vejos sėklas. Tačiau, jei pažeisti dideli plotai, atsėjimui rinkitės tik itin kokybiškus vejos sėklų mišinius, kurie yra atsparūs nepalankioms sąlygoms ir gerai sudygsta pavasarinėje dirvoje, pavyzdžiui, vejos sėklų mišinį UNIVERSAL.

Taip pat nepamirškite vejos patręšti, nesvarbu, ar naujai apsėjote didelį plotą, ar tik mažą lopinėlį. Specialistai taip pat pataria veją patręšti kiekvieną pavasarį, nepriklausomai nuo to, ar veja atsėjama, ar tik atgaivinama po žiemos. Vejos trąšas rinkitės pagal sezoniškumą, vejos sudėtį, tačiau pavasarį naudingiausios yra azoto trąšos. Patręšta veja augs tolygiau, greičiau, neleis įsiveisti piktžolėms, atlaikys sausrą ir geriau peržiemos.

Kokie yra pirminiai darbai?

- Reklama -

Veja geriausiai auga lengvesnėje dirvoje, todėl, jei Jūsų dirva yra molinga, patariama užpilti 10–15 cm smėlio sluoksnį ir sumaišyti su viršutiniu dirvos sluoksniu. Dirva ruošiama 20–25 cm gylyje, ji turi būti vidutinio drėgnumo, todėl palaukite, kol dirva pradžius arba, priešingu atveju, palaistykite ją. Viršutinį dirvos sluoksnį gerai išpurenkite, kad neliktų grumstų ir išlyginkite, pašalinkite visas piktžolių šaknis ir akmenis. Tada gerai išmaišykite sėklas ir sėkite dviem kryptimis – statmenai viena kitai, tada veja bus tankesnė ir tvirtesnė. Sėklas ir trąšas reikia grėbliu įterpti į 5–10 mm gylį. Galiausiai, pasėtą ir patręštą veją suvoluokite. Jei nėra sausros, vejos dygimo periodu jos nelaistykite, nes taip rizikuojate išplauti sėklas ir trąšas į paviršių.

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  Afrikinio kiaulių maro užkrato teritorija plečiasi

Pirmą kartą veją pjauti reikia, kai ši užauga iki 8–10 cm aukščio, tačiau nenupjaukite daugiau nei 1/3 vejos aukščio, geriau praėjus kelioms dienoms pakartokite pjovimą ir tada aukštį dar sumažinkite.

Graži veja džiugina akį, tačiau turite žinoti, kad džiugina tik tinkamai prižiūrima veja, todėl prasidėjus pavasariniams darbams sode nepamirškite ir vejos – atsėkite pažeistus plotus, patręškite ją rinkdamiesi tik kokybiškus vejos sėklų mišinius ir vejos trąšas.

- Advertisement -
spot_img