Yra žinomos dvi ūkyje naudojamos tekstilės rūšys – tai geotekstilė ir agrotekstilė. Abi šios tekstilės rūšys puikiai pasitarnauja žemės ūkio veikloje. Geotekstilė yra pralaidi vandeniui. Ji naudojama ne tik darže, bet ir formuojant kraštovaizdį, auginant medžius, ji praverčia padengiant žemės paviršių skalda arba žvyru, ji reikalinga ir statybose, nes jos dėka stabilizuojamas gruntas. O agrotekstilė daugiausiai pasitarnauja sodininkams-daržininkams. Išsamesnė informacija apie agrotekstilę pateikiama internetinėje svetainėje: https://www.akmenys.lt/agrotekstile.
Kokiomis išskirtinėmis savybėmis garsėja agrotekstilės plėvelė?
Agrotekstilės plėvelę vertina už tai, kad ji yra gana tvirta, elastinga, nebijanti saulės spindulių, pralaidi orui ir nepralaidi iš aplinkos galinčioms prasiskverbti nuodingoms medžiagoms. O pati patraukliausia jos savybė yra ta, kad agrotekstilė, atėjus laikui, suyra ir neteršia gamtos. Todėl ji kuo puikiausiai tinka ne tik sodininkystėje-daržininkystėje, bet ir miškininkystėje. Kadangi ši plėvelė garsėja savo lengvumu, ji tikrai nespaudžia augalų ir netrukdo jiems augti.
Nuo kokių nemalonumų augalus gali apsaugoti agrotekstilės plėvelė?
Ši plėvelė nepriekaištingai apsaugo pasėlius ar sodinukus nuo vėjo šuorų, prastų oro sąlygų, piktžolių, parazitų ir kenksmingų mikroorganizmų atakų, tuo pačiu ji augalams garantuoja nenutrūkstamą drėgmės ir reikiamos temperatūros išlaikymą dirvožemio paviršiuje. Dėka šios rūšies plėvelės žemdirbiams nebereikia naudoti didesnio kiekio cheminių medžiagų, skirtų augalų apsaugai nuo piktžolių ir kenkėjų. Tai puikiai prisideda prie ekologiškumo laikymosi žemės ūkyje ir sveikesnės mitybos. Taip pat agrotekstilės plėvelė, staiga atšalus orams, apsaugo augalus nuo netikėto šalčio antpuolio, nes šis agrotechninis audinys sukuria tikrai patikimą termoizoliaciją, kuri padeda atlaikyti pačias didžiausias šalnas.
Kokių spalvų būna agrotekstilės plėvelės ir kas nuo to priklauso?
Populiariausia tarp daržininkų yra juodos spalvos agrotekstilės plėvelė, nes ji labai menkai praleidžia pro save ultravioletinius saulės spindulius, kas sąlygoja mažesnį piktžolių augimą. Todėl juodos spalvos plėvelė labiausiai tinkama naudoti lauko sąlygomis. Tuo tarpu šiltnamiuose dirvožemį verčiau padengti baltos spalvos agrotekstilės plėvele, nes ši spalva labai puikiai atspindi saulės šviesą, kas prisideda prie spartesnio derliaus subrandinimo. Po tokia plėvele šiltnamyje labai greitai prinoksta ten auginamos braškės ar žemuogės.
Kokių dar gerų savybių turi agrotekstilės plėvelė?
Agrotekstilės plėvelė ne tik apsaugo nuo piktžolių skverbimosi, bet ir sausu laikotarpiu sulaiko drėgmę ant dirvožemio paviršiaus, dėl to augalus galima laistyti rečiau, nei įprastai. Taip pat ji patikimai apsaugo augalų šaknis nuo galimo perkaitimo, nes leidžia laisvai cirkuliuoti orui. Kadangi užklojus augalus agrotekstilės plėvele, nebereikia jų ravėti, dirvožemyje išlieka nepajudinti naudingieji mineralai, o tai skatina augalų derlingumą. Be to, braškių uogos būna apsaugotos nuo puvinio galimybės, nes jos negauna tiesioginio sąlyčio su žeme. Tai ir apsauga nuo vasaromis siautėjančių šliužų arba sraigių.