4.8 C
Kaunas
Antradienis, balandžio 16

Vaistininkai: osteoporozės gniaužtai plečiasi labiau

Ar jau skaitėte?

osteoporozeLietuvos osteoporozės fondo duomenimis, sergamumas šia liga mūsų šalyje nesustabdomai didėja. 50 proc. moterų ir 25 proc. vyrų virš 50 metų amžiaus kenčia nuo padidėjusios kaulų lūžių rizikos. Spalio 20 dieną minima pasaulinė osteoporozės diena kasmet primena, kaip svarbu profilaktiškai atlikti kaulų tankio tyrimus, gyventi aktyvų bei sveiką gyvenimą ir vengti ligos paūmėjimą keliančių situacijų.

Rizikos grupėje – ne vien vyresnio amžiaus žmonės

- Reklama -

Anot mažų kainų vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkės Žydrūnės Muzikevičiūtės, osteoporozė itin klastinga liga, nes progresuoja tyliai.

„Osteoporozė – sisteminė skeleto liga, sukelianti kaulų masės mažėjimą ir jų mikrostruktūros pakitimus. Didžiausia problema ta, kad liga dažniausiai tyliai progresuoja žmogui to net nežinant, neaptikta ir negydoma, kol galiausiai diagnozė paaiškėja tik po traumų, lūžus ar įskilus kaulams“ – pabrėžė Ž. Muzikevičiūtė.

Anot vaistininkės, žmogaus kaulų masė ir jų tvirtumas priklauso nuo tankio. Kaulų masė auga iki trečios dešimties, o vėliau pamažu retėja, todėl iki šio laikotarpio pasiekus didesnę kaulų masę rizika susirgti osteoporoze sumažėja. Tam vien sporto ir fizinio aktyvumo nepakanka, svarbu kompleksinis požiūris, tinkama ir visavertė mityba. Beje tie, kurių svoris mažesnis nei 57 kilogramai taip pat priklauso padidintos rizikos grupei.

„Negaliu nuraminti ir jaunų žmonių – osteoporoze serga ne tik vyresnio amžiaus žmonės. Tokios ligos ir būklės kaip cistinė fibrozė, anoreksija, bulimija, diabetas, magnio trūkumas, leukemija, depresija, ŽIV ir AIDS gali sukelti antrinę osteoporozę. Deja, bet vaisto visiškai išgydančio šią ligą nėra. Sveikas gyvenimo būdas ir kasmetinis sveikatos tikrinimas esant rizikos grupėje yra vienintelė prevencija“, – pasakojo „Camelia“ vaistininkė.

- Reklama -

Simptomai gali klaidinti

- Reklama -

Vaistininkės teigimu, jei žmogui osteoporozė nediagnozuota, apie ją dažnai signalizuoja skausmas, kuris pacientus gali ir suklaidinti.

Taip pat skaitykite:  Lopaičiuose atsirado ginkluotų plėšikų

„Pavyzdžiui, stuburo osteoporozės sukeltų slankstelių įskilimas ir įtrūkimas pasireiškia lokaliu skausmu, kuris būna aštrus, erzinantis, kartais net plintantis į pilvą. O štai klubo osteoporozės atveju skausmas jaučiamas kirkšnyje, sėdmenyse, priekinėje ir vidinėje šlaunies dalyje, kartais plinta į kelį. Ilgiau trunkantis ar stiprus tokio pobūdžio skausmas signalizuoja apie privalomą vizitą pas gydytoją. Taip pat dėl osteoporozės suklusti turėtų ir tie, kuriems diagnozuota skydliaukės disfunkcija, gydytojas perspėjo apie vitamino D trūkumą ir padidėjusį su šlapimu išskiriamo kalcio kiekį“, – tyliosios epidemijos simptomus vardija mažų kainų tinklo vaistininkė.

Pasak jos, problemą didina ir tai, kad daugelis žmonių numoja ranka į skausmą arba tiesiog „gydosi“ vaistais nuo skausmo. Taip jie ne tik nesutaupo, bet net ir rizikuoja pakenkti sveikatai.

„Vaistai nuo skausmo negydo osteoporozės, jie tik malšina nemalonius simptomus, ir jei tokie simptomai nepraeina – būtinai reikia konsultuotis su gydytoju ar vaistininku. Vaistinėse „Camelia“ vyksta kaulų mineralinio tankio matavimai, apie kuriuos iš anksto pranešame ir visi norintys gali nemokamai išsitirti. Džiaugiamės, kad vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių pas mus tokius tyrimus atlieka, tačiau žinant realią Lietuvos situaciją, lankytojų turėtume sulaukti kur kas daugiau,“ – teigė Ž. Muzikevičiūtė.

Prevencija: tyrimai ir gyvenimo būdo korekcijos

Ankstyvas ligos nustatymas ir tinkamas gyvenimo būdas – svarbiausi faktoriai, mažinantys osteoporozės įtaką tolesnei paciento gyvenimo kokybei.

„Tiek sergant osteoporoze, tiek norint jos išvengti, labai svarbus reguliarus fizinis aktyvumas, o ypač pratimai, kurių metu naudojami svoriai bei stiprinami raumenys. Taip pat būtina organizmą aprūpinti kalciu ir vitaminu D, dėl kurio kalcis pateks į kaulus bei užtikrins raumenų jėgą, padedančią išvengti kritimų. Griežtai reikalaujama atsisakyti žalingų įpročių: rūkymo ir neatsakingo alkoholio vartojimo,“ – kaip sumažinti osteoporozės rizikos faktorius pasakojo „Camelia“ vaistininkė.

Taip pat skaitykite:  Telšių "Džiugas" nekantrauja startuoti debiutiniame I lygos sezone

Anot vaistininkės, artėjanti žiema – pats pavojingiausias metas sergantiems osteoporoze.

„Labai svarbu pasiruošti žiemai, kai žemę padengia sniegas ir ledas. Rekomenduojame pasirūpinti tinkama avalyne, apkaustais, atidžiau rinktis, kur vaikštome, rinktis pabarstytas ir nuvalytas atkarpas gatvėse ir kiemuose. Nevalia pamiršti, kad nemaža dalis lūžių įvyksta būtent namuose, todėl turėklai šalia laiptų, neslystantys kilimėliai vonioje bei  slystančių kilimėlių atsisakymas koridoriuose – mažos smulkmenos, padėsiančios padidinti namų saugumą ir saugos jūsų sveikatą“, – patarė Ž. Muzikevičiūtė.

- Advertisement -
spot_img