Patalpų kondicionavimas šaltuoju metų laiku: UŽ ar PRIEŠ

0
85

Karštomis vasaros dienomis patalpų mikroklimato problema yra ypač aktuali.  Šiomis dienomis nieko nebestebina pastatai, kuriuose nuolatos darniai veikia daugybė šiuolaikiškų inžinerijos įrenginių. Dalis jų skirti tinkamam aplinkos mikroklimatui palaikyti. Nuo jų priklauso žmonių savijauta, sveikata ir darbingumas. Visose išsivysčiusiose šalyse pastato patalpų mikroklimatui ir oro kokybei skiriamas ypatingas dėmesys. Nesvarbu, koks bebūtų metų laikas – oro kokybė privalo būti kokybiška. Lietuvoje kokybiškam patalpų mikroklimatui palaikyti taip pat skiriama nemažai dėmesio, tačiau ne visi pritaria nuomonei, jog šaltuoju metų laiku būtina vėdinti ir kondicionuoti gyvenamas su darbo susijusias patalpas. O turėtų būti  iš tikrųjų?

Kondicionavimo nauda

Oro kondicionavimo sistema leidžia sukurti komfortinę aplinką, kurioje žmogus jaučiasi geriausiai, su tinkama oro temperatūra ir drėgme. Šiuolaikiniai oro kondicionieriai ir kokybiška kondicionavimo sistema tiekia švarų, sveiką, šviežią orą, mažina oro drėgmės lygį ir stabdo pelėsių augimą. Kondicionavimas palaiko patalpos temperatūrą ir drėgmę atsižvelgiant į žmogaus poreikius. Be to, šios sąlygos yra pasiekiamos be skersvėjų ir triukšmo.  Šiuolaikiniuose namuose, biuruose, konferencijų salėse bei viešbučiuose orui kondicionuoti įrengiamos konvektorių sistemos. Jomis patalpas galima ir vėsinti, ir šildyti. Patalpoms šildyti jos jungiamos prie pastato katilinės ir naudojamos vietoje radiatorių, o patalpoms vėsinti jungiamos prie vandens šaldymo mašinos.

Apie kondicionavimo naudą ir žalą žmogaus organizmui kalbama ir diskutuojama dažnai. Vieni specialistai teigia, kad tai tarsi atgaiva organizmui, kiti oro kondicionierius laiko potencialiu ligų sukėlėju. Specialistų teigimu, oro kondicionierius reikėtų naudoti tiek šiltuoju, tiek ir šaltuoju metų laiku, tačiau protingai, išvengiant per didelio temperatūrų kontrasto.

Tyras ir švarus oras būtinas

Remiantis statistikos duomenimis, daugelis žmonių patalpose praleidžia daugiau nei 80 procentų savo laiko. Vidutiniškai per minutę žmogus įkvepia 16–20 kartų. Į aplinką jis iškvėpia CO2 ir vandens garus, be to, prakaituoja. Patalpose tinkamų mikroklimato parametrų nepalaiko ir maisto gaminimo procesai, skalbimas, įvairių buitinės chemijos produktų naudojimas, rūkymo įpročiai, iš namų apyvokos plastikinių elementų ar dažytų paviršių išsiskiriančios cheminės medžiagos. Kai patalpos prastai vėdinamos, dažniau susergama kvėpavimo takų, širdies ir kitomis lėtinėmis ligomis, įvairiomis alergijomis, pradeda kamuoti nuolatinis nuovargis.

Svarbu, kad šiuolaikiškame pastate oras atitiktų du pagrindinius kriterijus: pirma, žmogus turi dirbti ir ilsėtis švariame ir pakankamai šiltame ore, antra, tinkamam orui tiekti ir jam paruošti turi pakakti minimalaus energijos kiekio. Todėl nusprendusiam gyventi ir dirbti komfortiškame mikroklimate būtina pasirinkti kokybišką kondicionavimo sistemą.