3.3 C
Kaunas
Penktadienis, balandžio 19

Iš Radviliškio krašto kilusios asmenybės – naujausios Lietuvos istorijos studijoje

Ar jau skaitėte?

2015-03-26-su-V.Adamkum-3„Istoriją kuria žmonės“, – tokiu šūkiu besivadovaujanti leidykla Leidybos idėjų centras pavasarį išleido solidžią ir išliekamąją vertę turinčią dvitomę knygą „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“. Knygos leidėjai apibendrino per 25-erius Nepriklausomybės metus nueitą kelią ir surinko 2272 Lietuvą kūrusių, kuriančių, jos vardą garsinančių ir pasaulyje pripažintų asmenybių biografijas. Iš daugiau nei dviejų tūkstančių mokslininkų, menininkų, sportininkų, politikų, pareigūnų, visuomenės ir išeivijos veikėjų, pedagogų, medikų, verslininkų ir kitų įvairiausių sričių atstovų 39 galima vadinti Radviliškio krašto šviesuoliais. Antrajame leidinio tome galima rasti tokių iš Radviliškio krašto kilusių, ne vienerius savo gyvenimo metus šiam kraštui ir Lietuvai paskyrusių ar čia besidarbavusių asmenybių biografijas: Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės, Lietuvos dailės muziejaus direktoriaus Romualdo Budrio, profesoriaus, klarnetininko Algirdo Budrio, Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus, kino režisieriaus ir operatoriaus Vytauto Damaševičiaus, Lietuvos mokslo premijos laureato, profesoriaus Eugenijaus Gaubo, Grinkiškio Jono Poderio vidurinės mokyklos mokytojų Audros ir Klemo Indrėkų, profesoriaus, operos dainininko Vytauto Juozapaičio, skulptorių Petro Mazūro ir Stasio Žirgulio, profesoriaus, teisininko Prano Kūrio ir kitų.

- Reklama -

Leidinys nuo kitų biografinių žinynų skiriasi tuo, kad greta sausų enciklopedinių faktų pateikiami individualūs ir įdomūs bemaž kiekvienos asmenybės atsakymai į leidėjų užduotus klausimus, kokius savo pasiekimus asmuo vertina labiausiai ir kokie Lietuvos pasiekimai per šiuos 25-erius metus jam atrodo didžiausi ir svarbiausi. Šiuos atsakymus papildo asmenybių pasakojimai apie šeimą, laisvalaikį, o biografijų pradžioje pateikiami savotiški žodžio „asmenybė“ apibrėžimai – šį sudėtingą klausimą knygos herojams uždavę leidėjai džiaugiasi gavę įvairiausių atsakymų.

„Asmenybę sieju su išmintimi, garbingais poelgiais, ryžtu ir drąsa. Taip pat gebėjimu būti pavyzdžiu, įkvėpti kitus. Asmenybe tikime, ieškome joje atspirties. Manau, kad Asmenybės vardo yra vertas toks žmogus, kurio darbais ir sprendimais pasitikime, kuriame matome ir savo sektiną kelią“, – teigia Radviliškyje gimęs Seimo narys Vitalijus Gailius, 2009 m. apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi. 2007–2010 m. jis ėjo Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojo pareigas, nuo 2010 m. dirbo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriumi. Paklaustas, kokius savo darbus laiko svarbiausiais, V. Gailius pirmiausia prisimena jam patikėti eitas pareigas: „Ypač didžiuojuosi, kad man dirbant Organizuoto nusikalstamumo tyrimo ir kituose vidaus reikalų sistemos padaliniuose kartu su kolegomis sudavėme smūgį Lietuvoje veikusiam organizuotam nusikalstamumui – buvo išskaidytos Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Klaipėdos organizuoto nusikalstamumo grupuotės ir susivienijimai. <…> Didžiuojuosi ir vėliau Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyboje pradėtais neteisėto praturtėjimo tyrimais ir pasiektais rezultatais – nepaisant tuo metu Lietuvos teisėsaugą, deja, ištikusios teisingumo krizės, nusikalstamumo ir korupcijos šalyje žymiai sumažėjo.“

Asmenybės apibrėžimą pateikia ir kita Radvliškyje gimusi knygos herojė – fotomenininkė, kino operatorė Kristina Sereikaitė: „Asmenybė, visų pirma, tai žmogaus dvasinė branda, jo gebėjimas moraliai elgtis visose situacijose. Visa kita – pasiekti aukšti įvertinimai, žmogaus išskirtinumas kitų atžvilgiu – yra išoriniai visuomenės vertinimo rodikliai.“ 34-erių menininkė surengė ne viena asmeninę parodą ir dalyvavo grupinėse parodose Lietuvoje ir užsienyje, yra keturių filmų operatorė ir trijų režisierė. 2012 m. už seriją „Innocence“ tarptautinio fotografijos festivalio „Map Toulouse“ kategorijoje „Žmogus ir vanduo“ (Prancūzija) fotomenininkė apdovanota pagrindiniu prizu, 2013 m. už filmą „Dzūkijos Jautis“ tarptautiniame dokumentinių filmų festivalyje „Rossia“ (Rusija) buvo apdovanota prizu „Už geriausią operatoriaus darbą“, o 2014 m. už filmą „Pietūs Lipovkėje“ Lietuvos kino operatorių asociacijos apdovanojimuose „Ąžuolas“ jai įteikta nominacija „Geriausias 2013 metų kino operatoriaus darbas“ ir specialaus paminėjimo diplomas „Už įtaigų kameros darbą ir jautrumą perteikiant daugeliui nematomas kasdienes situacijas“. „Nenorėčiau sureikšminti ar išskirti vieno ar kito pasiekimo. Didžiausias mano laimėjimas – suteikta galimybė džiaugtis gyvenimu ir noras jį suprasti. Dėl to esu labai dėkinga savo tėvams, mokytojams, dėstytojams, o galiausiai – visiems mane supantiems žmonėms, kurie padėjo man augti kaip asmenybei“, – knygoje pasakoja K. Sereikaitė.

Taip pat skaitykite:  Artėjant šv. Kalėdoms duris palangiškiams vėl atveria Dovanų meistarnė

Iš Baisogalos kilęs dailininkas heraldistas, grafikas ir iliustratorius Arvydas Každailis asmenybės etalonu įvardija Prezidentą Algirdą Mykolą Brazauską. „Nežinau, kokių principų turėtų laikytis žmogus tam, kad jį būtų galima vadinti Asmenybe (nėra neklystančių), todėl manau, kad žmogų reikia vertinti pagal tai, ką jis po savęs palieka“, – priduria jis. Menininkas atkūrė ir sukūrė daugiau nei 70-ies miestų ir miestelių heraldikos komplektų, surengė apie 30 asmeninių įvairių sričių kūrybos parodų. 1999 m. jis apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi, o 2002 m. už ofortų ciklą Petro Dusburgiečio „Prūsijos žemės kronikai“ ir už indėlį į Lietuvos heraldiką A. Každailiui įteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija. „Didžiausiais savo asmeniniais pasiekimais laikau tai, kad laimėjau 1991 m. vykusius Lietuvos valstybės ir Vilniaus miesto heraldikos rekonstrukcijų konkursus, taip pat tai, kad 1993 m. suformavau Lietuvos Respublikos Prezidento vėliavą, 2004 m. – Lietuvos valstybės istorinę vėliavą. Be to, galiu pasidžiaugti tuo, kad pagal mano parengtus projektus nuo 2008 m. yra sukurta daugybė Lietuvos valdovų rūmų interjero ir eksterjero objektų“, – svarbiausius savo darbus išskiria menininkas.

- Reklama -

Ne mažiau svarbus nei biografijų žinynas yra ir pirmasis šio leidinio tomas. Jame pateikiamos 37 autorinės apžvalgos, kuriose mokslininkai, buvę Vyriausybės kabinetų nariai, dalyvavę daugelyje reformų, žurnalistai, pakalbinę daugelį kompetentingų specialistų, ir kiti ekspertai apibendrino per 25-erius metus Lietuvos nueitą kelią. Tai unikalūs straipsniai, kuriuose pirmą kartą apibendrinama naujoji Lietuvos istorija. Nors, atrodo, kalbama apie neseną laiką, tačiau apžvalgose gausu faktų, kuriuos jau esame primiršę ar nežinojome, čia gausu pavardžių ir istorinių, anksčiau niekur nepublikuotų nuotraukų. Greta įvairių sričių apžvalgų pateikiami ir valstybės institucijų, ministerijų bei didžiausių, seniausių, reikšmingiausių šaliai verslo įmonių pristatymai, kuriuose pasakojama šių įstaigų istorija, minimi svarbiausi čia veikę ar tebeveikiantys asmenys ir jų indėlis į Lietuvos pažangą.

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  Kokios profesijos ir gebėjimai bus reikalingi rytojaus rinkai?

„Valstybių istoriją rašo ne kokia nors nežinoma jėga, ne bevardė liaudis, o konkretūs žmonės. Ir tai, kas per dvidešimt penkerius metus buvo sukurta, iškovota, išmokta ar suvokta, padaryta konkrečių asmenybių. <…> Taip suprantu ir šios knygos paskirtį – kaip dokumento, kuriame užrašyti mūsų istorijos kūrėjų vardai“, – specialiai knygai „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“ rašo Prezidentas Valdas Adamkus.

Apie jau nueitą Nepriklausomybės kelią žodžius šiai knygai tai pat parašė Prezidentė D. Grybauskaitė ir Atkuriamojo Seimo Pirmininkas prof. V. Landsbergis, cituojama istorinė Prezidento A. M. Brazausko inauguracinė kalba. „Šiandien galime didžiuotis tuo, kad sėkmingai išlaikėme savarankiškumo egzaminą ir nuveikėme daug prasmingų darbų. Esame laisvi, stiprūs ir gerbiami tarptautinės demokratinės bendruomenės nariai, priklausome Europos Sąjungos šalių šeimai, mus saugo NATO“, – šio laikotarpio pasiekimus apibendrina Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Leidėjai rudenį išleis ir specialią anglišką šios knygos versiją, kuri taps puikiai valstybę pasauliui pristatančiu leidiniu. Be to, verslui aktualiausios ir Lietuvą kaip pažangios ekonomikos šalį pristatančios apžvalgos spausdinamos ir neseniai išleistame, bet po pasaulį jau keliaujančiame žurnale anglų kalba „Lithuanian Business Review“.

- Advertisement -
spot_img