0.9 C
Kaunas
Trečiadienis, balandžio 24

Ekonomika, paskolos ir karantinas: naudinga informacija

Ar jau skaitėte?

- Reklama -

Šalyje paskelbus karantiną nukentėjo ne tik verslas, bet ir gyventojų piniginės. Daugelis žmonių susidūrė su iššūkiais ir galvos skausmu, iš kur gauti lėšų mokesčiams, darbdaviai svarsto, kaip išlaikyti darbuotojus jų neatleidus, ir kt. Taip pat itin opi tampa paskolų problema – daugelis teiraujasi, ar galima atidėti įmokų mokėjimą. Šiandien jau puse lūpų kalbama, kad karantinas gali pasibaigti tik gegužės mėnesį. Tad ko tikėtis artimiausiu metu?

Koronaviruso įtaka verslui – kokia ji?

Bene labiausiai COVID-19 paveikė viešojo maitinimo, turizmo, laisvalaikio, pramogų, žiniasklaidos sektorius, taip pat savarankiškai dirbančiuosius, ypač – teikiančius įvairias paslaugas ir darbo metu turinčius kontaktų su žmonėmis. Daugelis šiuo metu gyvena nežinomybėje.

Prekybininkai pastebi, kad stipriai smuko įvairių prekių paklausa, išskyrus maisto, medicininės paskirties prekių (iš vaistinių ir parduotuvių lentynų šluojamos medicininės kaukės ir dezinfekcinis skystis) ir vaistų.

- Reklama -

Vis tik įtaką pajus ir kiti sektoriai bei verslai, tačiau jie bando „sudurti galą su galu“ ir kaip įmanydami stengiasi išvengti nuostolių. Pagrindiniai trikdžiai – sustojusi veikla, sumažėję pardavimai, negalėjimas atsiskaityti su tiekėjais ir t. t.

- Reklama -

Tačiau pirmąją karantino savaitę vyriausybė patvirtino verslo skatinimo paketą, padėsiantį kovoti su viruso pasekmėmis. Numatyta paramos suma – 2,5 mlrd. Eur. Taip pat bus didinami ir savivaldybių skolinimosi limitai.

Šiuo metu verslininkams patariama visomis išgalėmis susikoncentruoti į darbo vietų išsaugojimą. Valstybė padengs dalį lėšų už prastovas.

Verslo paskolos ir nenugalimos jėgos sąvoka

Daugelyje sutarčių, įskaitant ir paskolų, yra grafa, kurioje numatyta, kaip abi pusės turėtų elgtis nenugalimos jėgos (force majeure) atveju. Pavyzdžiui: „Nė viena Šalis nėra laikoma pažeidusi Sutartį arba nevykdanti savo įsipareigojimų pagal ją, jei įsipareigojimus vykdyti jai trukdo nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybės, atsiradusios po Sutarties įsigaliojimo dienos.“

Taip pat skaitykite:  Ar galima gyvybę apdrausti milijonu eurų?

Šiuo laikotarpiu įvairių įstaigų, ypač kredito, veiklą prižiūri Lietuvos bankas.

Verslo atstovams, turintiems paskolų ir kitų įsipareigojimų, patariama bendrauti su savo banko ar kredito įstaigos atstovais ir ieškoti išeičių, priimtinų abiem pusėms.

Ką apie paskolas ir kreditus karantino metu svarbu žinoti fiziniams asmenims?

Jei kaip tik artėja diena, kai reikės mokėti kredito įmokas, tačiau dėl sudėtingos finansinės padėties negalite vykdyti įsipareigojimų, taip pat susisiekite su kreditoriumi ir pasiteiraukite, gal įmokų mokėjimą kuriam laikui galima atidėti. Daugelis bendrovių suteikia „kredito atostogas“ – įmokų atidėjimą 6 mėn. (įprastai – 3 mėn.).

Jei susisiekus su kredito bendrove jos darbuotojai negali pasiūlyti konkrečių sprendimų, paieškokite bendrovių, kuriuos jūsų kreditą galėtų refinansuoti kur kas palankesnėmis sąlygomis. Atidžiai išstudijuokite bendrovių pasiūlymus ir išsirinkite patikimiausią bei geriausias turimos paskolos refinansavimo sąlygas pasiūliusį kreditorių.

Ar šiuo metu pavyks gauti paskolą?

  • Dabartiniu metu bus kur kas sudėtingiau gauti bet kokios rūšies paskolą – tiek būsto, tiek vartojimo kreditą. Vertinamas atlyginimas, kurio bazė gali ženkliai sumažėti. Tokiu atveju padėtį pataisyti gali atlyginimo priedas, jei informacijos apie jį yra darbo sutartyje. O kuo mažesnis atlyginimas – tuo mažesnė tikimybė gauti didesnę paskolą.
  • Šiuo metu turite būti nusiteikę, kad kredito įstaigų darbuotojai kur kas atidžiau nei anksčiau vertins kreditų paraiškas ir įdėmiau studijuos asmenines kredito istorijas.
  • Taip pat pastaruoju metu kai kurios kredito įstaigos neteikia verslo ar būsto paskolų. Paskolos griežčiau suteikiamos ir šiuo metu jautriausiems sektoriams – pramogų, viešojo maitinimo, sporto ir rekreacinę veiklą vystančioms organizacijoms.
  • Daugeliui ketinančiųjų imti paskolą prireiks kantrybės: daugelio bendrovių darbuotojai dirba nuotoliniu būdu, kai kurių – iš namų, todėl būkite nusiteikę, kad atsakymo gali tekti palaukti kiek ilgiau. Šiuo metu su kredito bendrovių atstovais galėsite susisiekti tik telefonu, el. paštu, specialiomis pokalbių programomis, programėlėmis ir pan.
  • Anksčiau nedidelę sumą buvo galima pasiskolinti specialiuose fiziniuose skyriuose – šiuo metu vartotojai, deja, šios galimybės neteko.
Taip pat skaitykite:  Patirtimi su mumis dalinasi ne tik skandinavai, lietuviai taip pat moko švedus

Ką šiuo metu reikėtų žinoti apie būsto paskolas?

Šiuo metu po truputį krenta būsto nuomos kainos. Taigi ši tendencija gali reikšti, kad greitu metu truputį atpigs ir ekonominės klasės būstai.

Jei šiuo metu kaip tik svarstote imti būsto paskolą, ekspertai pataria bent kelias savaites palaukti: po to situacija neturėtų būti tokia kebli, atsiras daugiau aiškumo.

Net jei bankas šuo metu paskolą suteikia, reikėtų įvertinti perspektyvas:  kiek stabilus darbas ir pajamos, ar artimiausią pusmetį-metus nesumažės pajamos ir toliau išgalėsite mokėti paskolos įmokas ir dėl to nenukentės asmeniniai finansai.

Reikėtų įvertinti ir tai, kad po COVID-19 gali ateiti ekonominė krizė – galbūt kiek mažesnė nei 2008-aisiais, tačiau vargu, ar jos išvengsime.

Kaip taupyti per karantiną?

Ir straipsnio pabaigoje pasidalinsime keliais paprastais taupymo patarimais:

  • Nepirkite daiktų ir atsisakykite paslaugų, kurios šiuo metu jums nėra būtinos.
  • Neišleiskite visų santaupų, kurias pasidėjote „juodai dienai“ – nežinia, kiek laiko karantinas dar tęsis.
  • Planuokite savaitės patiekalų meniu ir apsipirkite taip pat 1 kartą per savaitę – tokiu būdu nereikės išmesti maisto.

 

 

- Advertisement -
spot_img