13.7 C
Kaunas
Ketvirtadienis, kovo 28

Dviguba kokybė maskuojama skirtingais pavadinimais

Ar jau skaitėte?

Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas (LVOA) sėkmingai įgyvendino projektą „Skirtinga kokybė? Pranešk“, kuris paskatino vartotojus rinkti ir viešinti faktus apie skirtingos kokybės produktus, parduodamus Europoje. Vartotojai, pastebėję, kad Lietuvoje ir kitoje Europos Sąjungoje šalyje pirktų prekių sudėtis, techninės savybės ar kiti parametrai skiriasi, buvo kviečiami apie tai informuoti LVOA. Faktai buvo tikrinami ir skelbiami specialiame portale www.pranesu.lt.

- Reklama -

Projektas sulaukė nemažo vartotojų dėmesio, tačiau daugiausia signalų buvo fiksuojama dėl skirtingos kainos (pavyzdžiui, nemažai vartotojų skundėsi, kad perkant to paties prekybinio tinklo parduotuvėse Lietuvoje ir Vokietijoje ar Lenkijoje, Lietuvoje tų pačių prekių kaina gerokai didesnė), o viešinti tokią informaciją nebuvo šio projekto tikslas.

LVOA teigia pastebėję, kad kokybės skirtumai matomi įvairių prekių grupėse – nuo maisto ar buitinių prekių iki televizorių, žoliapjovių ir veido kremų. Tačiau vykdant projektą išryškėjo keista tendencija. Gauta nemažai pranešimų apie tam tikrų gamintojų tos pačios kategorijos prekes (pavyzdžiui, šokoladų rinkinį ar šampūną), pirktas Lietuvoje ir kitoje šalyje, kurios atrodo kaip ta pati prekė, tačiau jų pavadinimai skiriasi. Vartotojai pastebėjo, kad jei jie tokias prekes įsigyja ES valstybėse senbuvėse (tokiose kaip Vokietija, Prancūzija, Anglija ir kt.), gaminių kokybė geresnė (vertinant pagal sudėtines dalis, naudotas medžiagas ar technines savybes), o kaina dažniausiai mažesnė. Tačiau skirtingi pavadinimai užkerta kelią palyginimui, nes jų negalima traktuoti kaip tokių pačių prekių. Projekto organizatoriams kyla abejonių, ar tai nėra gudrus gamintojų sprendžiant visoje ES kilusį klausimą dėl skirtingos kokybės prekių. Jei tų pačių produktų, parduodamų įvairiose valstybėse, pavadinimai nevienodi, negalima teigti, kad tam tikra ES vartotojų dalis gauna prastesnes prekes – jie tiesiog perka kitą prekę.

LVOA primena, kad kiekvienas asmuo, norintis tinkamai naudotis savo vartotojų teisėmis, turėtų būti socialiai atsakingas ir jungtis prie visuomeninių iniciatyvų. Daugiau informacijos apie LVOA vykdomus projektus ir vartotojų teises www.lvoa.lt

Taip pat skaitykite:  Moterų futbolo rinktinės narė V. Magalinskaja: „Futbolas mano gyvenime atsirado netikėtai“

Tomas Kybartas
projekto vadovas
Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas

- Advertisement -
spot_img